Riešte svoje logistické hlavolamy s fórom LOG-IN 2021. Odhaľujeme kompletný program
Logistické fórum LOG-IN sa v máji uskutoční už po tridsiaty krát a bude to premiérovo v česko-slovenskom podaní a hybridnej forme. Na účastníkov čakajú dva vystúpenia inšpiratívnych rečníkov, sedem prípadových štúdií, dve panelové diskusie, štyri inovácie a dve prezentácie. A to všetko zo Slovenska i Česka počas jedného dňa. Pokiaľ máte svoje neobjasnené logistické hlavolamy, je LOG-IN 2021 ideálnou šancou načerpať nápady pre ich riešenie.
Dlho očakávané a z dôvodu pandémie odložené logistické fórum LOG-IN má kompletný program a takisto niekoľko noviniek. Fórum, ktoré sa uskutoční 13. mája, je online a hybridné. Znamená to, že prednášajúci vystupujú v kongresovom sále a účastníci sledujú program u svojich obrazovkách na webe www.log-in.sk. Interakcie je zaistená pomocou aplikácie typu Sli.do, chatov alebo virtuálnych konferenčných stánkov.
Online charakter tohtoročného ročníku umožnil ďalšiu novinku. Doposiaľ sa LOG-IN konal oddelene v Česku a na Slovensku – v Prahe sa uskutočnilo 16 fór, v Bratislave ich bolo 13. Unikátom tohtoročného ročníku je spojenie a vznik česko-slovenského logistického fóra.
Kolegovia zo Slovenska teda môžu načerpať inšpiráciu z českých logistických „luhov a hájov“ a logistici z Česka môžu sledovať, aké logistické divy sa dejú v zemi pod Tatrami. Prenos bude prebiehať súčasne z Aquapalace Hotelu Prague a z digitálnej svätyne Binarium v Bratislave. Čaká nás veľa prípadových štúdií, inovácií, panelových diskusií a inšpiratívnych vystúpení, ktoré sú pre užívateľov logistických produktov a služieb zadarmo.
Robotika a umelá inteligencia mení svet logistiky
Po úvodných slovách organizátorov a hlavných partnerov príde na rad prvá inšpiratívna prednáška, ktorej sa zhostí predná osobnosť v oblasti robotiky a umelej inteligencie prof. Vladimír Mařík. V prezentácii nazvanej Myšlení 4.0 a logistika priblíži, ako internet a koncept Priemyslu 4.0 v spojení s umelou inteligenciou mení spôsob myslenia a uvažovania ľudí, ako postupne prinášajú prirodzené zmeny nielen v organizácii výroby, ale aj v energetike, doprave alebo logistike. Z hľadiska logistiky bude reč o multiagentnej optimalizácii prepravy, aplikácii autonómnych transportných vozidiel i využívania inteligentných robotov pri manipulácii v skladoch. Dôjde aj na kolaboratívne roboty a spôsoby ich učenia.
V ďalšom príspevku sa zoznámime s logistickou inováciou v podobe priemyslovej mapy, ktorá prináša nielen pohľad na voľné nehnuteľnosti, ale kombinuje ich napríklad s makroekonomickými dátami. Zákutiami mapovej aplikácie nás prevedie Robert Sgariboldi zo spoločnosti 108 Agency.
Sklady v prúde zmien a úsvit udržateľnej city logistiky
V dopoludňajšej časti budeme debatovať takisto o premene skladových areálov. Ošarpané haly, temnejšie priestory, hrdzavujúce regály… To všetko je dnes minulosťou. Pri príprave nových skladov hľadajú developeri možnosti pre inovácie a kladú rastúci dôraz na hľadiská, akými sú praktickosť pre každodenné logistické činnosti, udržateľnosť, variabilita, príjemné pracovné prostredie či optimálne interakcie so skladovou technikou. Niektoré haly sú vďaka fotovoltaike takisto výrobcami elektriny, inde skladové areály zahrňujú reštaurácie, ubytovanie alebo služby lekára. Diskutovať budú Jan Franek (Heineken), Jan Palek (GLP), Jakub Pelikán (Mountpark), Svetozár Rohoň (Contera), Jakub Kodr (CTP) a Jakub Velko (108 Agency).
Po prestávke sa zoznámime s inováciou z „dielne“ spoločnosti Stow. Konkrétne pôjde o shuttle systém Atlas 2D a teda riešenie pre vysokohustotné skladovanie. Potom sa môžeme tešiť na tri prípadové štúdie. CTP postavilo v Trnave sklad na suché, chladené i mrazené tovary pre svetového dodávateľa do reštaurácií a rýchlych občerstvení, spoločnosti Havi Logistics.
Firma K2 nám zase predstaví, ako zaviedla podnikový informačný systém v spoločnosti UBC zamerané na oblasť kúpeľní, kuchyne či wellness. Firma disponuje vlastnými výrobnými i skladovými areálmi a súčasťou implementácie ERP bolo takisto zavedenie riadeného skladu.
V dopoludňajšom bloku stihneme ešte prípadovú štúdiu o Depot.Bike, ktorý ukazuje, že sen o udržateľnej mestskej logistike nemusí zostať len snom. Každý deň z depa na pražskom Těšnově vypravujú logistické spoločnosti stovky zásielok, ktoré k svojim príjemcom putujú pomocou cargo-bikov. Existujú možnosti pre tento typ mestskej logistiky aj v ďalších miestach Prahy alebo Českej republiky?
Všetko prestupujúce inovácie
Popoludňajší blok začne Martina Le Gall Maláková, ktorá je prezidentkou slovenského Industry Innovation Clusteru. Prirodzene tak zacieli na inovácie, ktoré prechádzajú našimi profesionálnymi, spoločenskými i osobnými životmi, a zodpovie otázku, nakoľko je pre nás súčasný rýchly sled všadeprítomných inovácií bezpečný.
Ďalšia prípadová štúdia a prezentácia popoludňajšieho bloku sa zameria na priemyslový development. Najskôr spoznáme, ako sa dá stavať udržateľne, a to na príklade budovy pre spoločnosť Real Digital, ktorú prichystala spoločnosť Panattoni Europe. Jaroslav Kaizr z firmy Demaco sa vo svojej prezentácii zamyslí nad tým, nakoľko sú brownfieldy vhodné priestory k rekonštrukcii pre potreby logistiky alebo výroby.
V tomto bloku sa takisto zoznámime s logistickým projektom realizovaným v spoločnosti Scheidt & Bachmann. Firma Kasys tu implementovala riešenie pre ľahšiu manipuláciu s tovarom, rýchlejšie vyhľadávanie materiálov a celkovo efektívnejšie skladové hospodárstvo. Tému intralogistiky neopustíme ani v ďalšom príspevku prvého popoludňajšieho bloku. Prípadová štúdia nás zavedie do spoločnosti Adoz, ktorá sa rozhodla pre nasadenie ASRS a spolupracovala pritom s firmou Kardex.
E-commerce v sklade i na poslednej míle
Posledný blok celodenného programu začne prezentácia, v ktorej si Martin Baláž zo spoločnosti Prologis „posvieti“ na fungovanie logistických nehnuteľností v dobe mohutného rozvoja e-commerce. Nasledovať bude prípadová štúdia určená pre všetkých fanúšikov udržateľnej logistiky. Peter Mego a Miroslav Seifert predvedú nielen to, čo dokážu pohony LNG a CNG v rámci logistiky retailového reťazca Lidl na Slovensku. Potom sa opäť preorientujeme na intralogistiku, a predovšetkým tému bezpečnosti. Kolegovia z Linde Material Handling prinesú poznatky o bezpečnostnom systéme Linde Safety Guard v skladových prevádzkach. Ďalšiu inováciu tohto bloku prinesie Marián Osúch z firmy Marpex, keď sa zameria na praktické využitie technológie RFID v oblasti sledovania materiálov, aktív i nakládky.
Do cieľovej rovinky LOG-INu 2021 dorazíme s témou poslednej míle, a to v období bezprecedentného rozmachu e-commerce. Akým smerom môžu e-shopy inovovať, aby doručenie na poslednú míľu bolo čo najúspešnejšie? Ktoré technické, IT alebo procesné inovácie a postupy sa ukazujú ako užitočné? Prečo sa (ne)vyplatí mať vlastnú dopravu? A kedy sa začne naplňovať predstava robotického doručovania? Tieto otázky zodpovieme s Vladislavom Krasickým (Nay), Martinom Kasou (Pilulka), Lubošom Moravcom (Zásielkovňa), Danielom Marešom (Wedo) či Martinom Marekom (DoDo).