Roboty v oblasti priemyselnej internej logistiky
Spoločnosť Mobila Industrial Robots (MiR) oznámila, že ich roboty boli v roku 2020 implementované organizáciami z mnohých rôznych sektorov a na rôzne prevádzkové úlohy – hlavne v oblasti priemyselnej internej logistiky a ochrany zdravia na pracovisku. V poslednom čase išlo napríklad o nasadenie v Schneider Electric v Poľsku, Bulharsku, Francúzsku a Taliansku, v čínskej pobočke farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk, španielskej továrni TB Spain Injection zaoberajúcej sa spracovaním plastov, a v americkom závode Bossard, ktorý je lídrom na trhu spojovacieho materiálu. Kľúčovým výsledkom robotizácie logistických operácií v týchto firmách bola hlavne optimalizácia nákladov a efektivity internej prepravy a zapojenie pracovníkov do produktívnejších činností.
Trh strednej a východnej Európy
Firma MiR posilnila v roku 2020 svoju partnerskú sieť v regióne strednej a východnej Európy, a to ako na strane distribútorov – nových partnerov na Slovensku a v Maďarsku, tak na strane systémových integrátorov. Najaktívnejšími segmentmi pri implementácii AMR robotov sú automobilový a ním súvisiaci priemysel; avšak aj dopyt z odvetvia FMCG a logistiky je veľmi dynamický. Popri Poľsku, Maďarsku a Rumunsku zažili významný rast aj trhy v Českej republike a na Slovensku. Podiel regiónu strednej a východnej Európy na celosvetovom predaji robotov spoločnosti MiR predstavuje v súčasnosti 10 %.
„Tento rok poukázal na zraniteľnosť výrobných a logistických procesov kvôli prestojom v dôsledku nepredvídaných situácií,“ hovorí Jesper Sonne Thimsen, obchodný riaditeľ Mobile Industrial Robots pre región CEE. „Robotizácia poskytuje flexibilitu a garantuje stabilnú prevádzku aj za nepriaznivých podmienok. Pozorujeme oveľa väčší záujem o automatizáciu internej logistiky tiež v kontexte nových bezpečnostných a hygienických požiadaviek a aplikácií súvisiacich s dezinfekciou priestorov. Očakávame, že budúci rok bude v tomto ohľade veľmi intenzívny.“
Trh AMR a AGV v hodnote 1,9 miliardy USD
Na konci roku 2019 veľkosť globálneho trhu s logistickými (AMR + AGV) robotmi dosiahla 1,9 miliardy USD. Spoločnosti a organizácie po celom svete si kúpili 75 tisíc AMR robotov a AGV systémov – o 42 % viac než v minulom roku. IFR odhaduje, že rast tržieb v tomto segmente zostane v roku 2020 na podobnej úrovni. Kľúčovými trendmi ovplyvňujúcimi trh sú digitalizácia výroby, flexibilné modely RaaS (Robot ako služba) a záujem o autonómnu dezinfekciu.
„Autonómne mobilné roboty sú využívané tak v skladoch, ako aj v moderných priemyselných podnikoch. Na konci rokov 2019 a 2020 došlo tiež k výraznému nárastu používania AMR robotov v oblasti dezinfekcie rôznych typov priestorov – v zdravotníctve, priemysle a verejných zariadeniach. Ukazuje to, aké univerzálne a flexibilné sú AMR roboty – v závislosti od potrieb môžu podporovať prakticky akýkoľvek sektor,“ hovorí Søren E. Nielsen, prezident spoločnosti Mobile Industrial Robots.“
Správa organizácie IFR zdôrazňuje, že AMR roboty sú odolné voči koncentrovaným látkam a UV žiareniu –vďaka tomu môžu dezinfikovať vybrané oblasti, pričom zamedzia ich kontakt s personálom. V priemyselných podnikoch a skladoch zas AMR zvyšujú efektivitu internej prepravy, znižujú náklady na intralogistiku a zaisťujú bezpečnosť, hlavne v dynamickom prostredí.
K najvýznamnejším udalostiam na českom a slovenskom trhu v roku 2020 patrilo predstavenie dezinfekčného robota na báze MiR100 od spoločnosti Amtech a vymenovanie firmy MTS za nového distribútora na Slovensku. V Českej republike a na Slovensku teraz ponúka MiR svoje roboty prostredníctvom distribútorov spoločností Amtech, DREAMland PLC a MTS.