Najlepšie slovenské inovácie za rok 2020 dostali Ocenenie LOG-IN
Súčasťou podpory inovácií v logistike je bezpochyby ocenenie tých najlepších. Práve preto vzniklo prestížne Ocenenie LOG-IN – ocenenie tých najlepších inovácií zo slovenského logistického trhu za rok 2020. Vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo pandémie koronavírusu nemohli prevziať zástupcovia úspešných firiem Ocenenie LOG-IN na kongrese SLOVLOG, ktorý bol pre bezpečnostné opatrenia zo strany štátu s cieľom zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 presunutý na apríl 2021.
Ktorá spoločnosť vyhrala Ocenenie LOG-IN v štyroch základných kategóriách – Technická a technologická inovácia roku, Projektová inovácia roku, Inovácia v logistických realitách a Fachman roku?
Jednoduchý spôsob posielania zásielok
Ocenenie LOG-IN zástupcovi spoločnosti Zásielkovňa odovzdala Tatiana Koššová, country managerka spoločnosti Atoz Group. Zásielkovňa vkročila do súťaže s aplikáciou Medzi Nami, ktorá nahrádza dlhotrvajúce papierovanie. Služba Medzi Nami je jednoduchý spôsob posielania zásielok medzi dvomi zákazníkmi.
Mobilnú aplikáciu používa človek len ak je odosielateľ. Celý proces zrealizuje rýchlo a intuitívne. Ako príjemca si vie doručenie zásielky sledovať pomocou mobilnej aplikácie. „Zabudnite na tlačenie štítkov, vypisovanie formulárov či podacích lístkov. Na podanie a vyzdvihnutie zásielky sa používa iba kód vygenerovaný priamo Zásielkovňou. Stačí v aplikácii dostupnej pre Android aj iOS zadať meno príjemcu, jeho telefón a e-mail, vybrať cieľové výdajné miesto alebo zadať adresu pre doručenie kuriérom. Ako posledné budete potrebovať platobnú kartu. Platenie je rýchle a bezpečné. Prebieha on-line cez platobnú bránu.“
Dlhé rady a únavné čakanie nahrádza smartfón s mobilnou aplikáciou Zásielkovňa. Niekoľko kliknutí, vypísanie príjemcu a zásielka
môže byť odoslaná. Samotné podanie zásielky na akomkoľvek podacom mieste je rýchle. Ak podá záujemca zásielku na podacom
mieste do odchodu kuriéra, doručená na Slovensko a v Čechách je hneď na nasledujúci pracovný deň.
Zvýšená kvalita logistických procesov
Spoločnosť Anasoft predstavila v rámci súťaže projekt, ktorý realizovala spolu s firmou Dedoles aj v súvislosti s prudko rastúcim e-commerce. Za projekt spoločností Dedoles a Anasoft odovzdávali Ocenenie LOG-IN Tatiana Koššová a Alica Šuťáková (Atoz Group).
Dedoles plánovala expanziu do ďalších 12 krajín a dvojnásobné zvýšenie odbytu. Naplnenie týchto strategických cieľov si vyžadovalo prudké zefektívnenie procesov skladovej a zásobovacej logistiky spoločnosti. Jadrom skladovej a vnútropodnikovej logistiky sa stal inteligentný riadiaci systém Warehouse Execution System – EMANS WES – od Anasoft.
Systém využíva nové technológie ako internet vecí (IoT), internet služieb (IoS), digitálne dvojčatá (softvéroví boti), inteligentné algoritmy, rozšírenú a kolektívnu inteligenciu. Podrobnejšie informácie prinášame v prípadovej štúdii v tejto ročenke.
Certifikovaná logistická budova šetrí energiou
K najväčším inováciám v logistických realitách rozhodne patrí prvý projekt Panattoni na východnom Slovensku. Certifi kovaná logistická budova v Panattoni Park Košice Airport ponúkla na ploche takmer 8 hektárov moderné výrobné a skladovacie priestory s ideálnou polohou neďaleko Letiska Košice a priamym napojením na diaľnicu D1.
Štúdia tepelného komfortu pomohla optimalizovať pohodu nájomcov. S cieľom zabezpečiť dobrú kvalitu vnútorného vzduchu sa zmerala hladina prchavých organických zlúčenín emitovaných z vnútorných povrchových úprav a tvaroviek, ktoré sú v súlade s požiadavkami BREEAM. Všetka energia v budove je presne meraná na sekundárnom základe, čo poskytuje nielen okamžitý prehľad o spotrebe a prípadnej poruche zariadenia, ale tiež umožňuje nájomcom platiť iba za skutočne spotrebovanú energiu.
Dôraz sa kládol na využívanie pôvodných druhov rastlín v okolí budovy. Rozmiestnenie zelene v okolí budovy poskytuje dostatok
priestoru pre biotopy vtákov, hmyzu a malých stavovcov. Všetky materiály boli vybrané s ohľadom na ich potenciál a dosah na udržateľnosť. Vybrali sa moderné sanitárne zariadenia s cieľom minimalizovať spotrebu vody bez toho, aby to ohrozilo kvalitu služieb pre používateľov.
Fachman roka 2020 – Martin Urban
Fachanom roka 2020 sa stal na základe hlasovania členov prestížneho slovenského Klubu logistických manažérov Martin Urban, generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti Jungheinrich. „Vážim si to veľmi a som rád, že členovia Klubu logistických manažérov ocenili našu dlhoročnú úspešnú prácu a hlasovali aj prostredníctvom mňa za Jungheinrich,“ podotkol Martin Urban.
Podľa generálneho riaditeľa Jungheinrich spoločnosti, ktoré v minulosti investovali do automatizácie skladových a prepravných procesov, či už v podobe automatických skladov, alebo automatických vozíkov, majú v dnešnej dobe obrovskú výhodu, pretože dokážu zabezpečiť manipuláciu a skladovanie tovaru s minimálnym počtom pracovníkom. Podobnú výhodu majú podľa neho firmy, ktoré majú prepracované elektronické systémy riadenia dodávateľských reťazcov, lebo dokážu v reálnom čase monitorovať a riadiť materiálové toky.
„Inovácie pomáhajú firmám vytvárať pridanú hodnotu pre konečného zákazníka, zlepšovať trhovú pozíciu, zvyšovať efektívnosť, alebo znižovať náklady. Bez inovácii klesá konkurencieschopnosť. Spoločnosť, ktorá nevenuje dostatočnú pozornosť inováciám, je odsúdená na dlhodobú stagnáciu a hrozí jej zánik. Jungheinrich nielen sleduje najnovšie trendy, ale snaží sa ich vytvárať a neustále potvrdzovať pozíciu lídra v oblasti inovácií.“
Martin Urban vyštudoval automatizáciu a Strojníckej fakulte Slovenskej Technickej Univerzity. Po ukončení štúdia nastúpil do švajčiarskej
spoločnosti Landis & Gyr, kde začínal ako obchodný zástupca. Časom postúpil na miesto manažéra a získal titul MBA na americkej University of Pittsburgh, keď dostal ponuku od nemeckej spoločnosti Jungheinrich viesť jej slovenskú pobočku. Dnes riadi aj rumunskú pobočku Jungheinrich.