Geis: Obrázky výstižnejšie než slová
Naša doba je plná paradoxov. Na jednej strane rastie obava z toho, že automatizácia a robotizácia pripraví mnoho ľudí o prácu a súčasne je čím ďalej väčším problémom nájsť do mnohých profesií pracovníkov. Riešením môžu byť pracovníci zo zahraničia. Lenže ako prekonať jazykovú bariéru a efektívne ich zaučiť?
Práca na montážnych linkách alebo v skladoch logistických centier má veľa spoločného. Zdanlivo sa jedná o neustále opakovanie jednoduchých úkonov, ktoré by mal po krátkom zaškolení zvládnuť každý. Lenže skutočnosť je iná. Stále viac je vyžadovaná flexibilita a schopnosť rýchlo reagovať na zmeny. To však kladie veľké nároky na zaškolenie nových pracovníkov aj na vytvorenie takých pracovných podmienok, aby prácu robili aj so záujmom, a teda aj kvalitne. Len tak je možné dosiahnuť potrebnú efektivitu a minimalizovať chyby.
Ako však vyriešiť rozpor vyplývajúci z požiadavky na schopnosť robiť správne rozhodnutia s potrebou zamestnávať pracovníkov, ktorým v danom odbore chýba kvalifikácia a nemajú ani potrebné skúsenosti, navyše napríklad hovoria rôznymi jazykmi. Možným riešením je využitie vizuálnej komunikácie.
Závod v Kvasinách spoločnosti Škoda Auto je vo veľkej miere odkázaný na využívanie zahraničných pracovníkov. Preto tu sú ideálne podmienky pre zavedenie unikátneho projektu digitalizácie montáže dProduction. Jeho základným prvkom sú interaktívne a vizualizačné panely. Vďaka nim má každý pracovník na montážnej linke prístup k dôležitým dokumentom a informáciám s patričnými pracovnými postupmi, montážnymi návodmi a pokynmi. Informácie sú dostupné v niekoľkých jazykových mutáciách. Systém funguje obojsmerne, takže je neustále prehľad o činnosti každého pracovníka na linke. Tento inovatívny projekt získal ocenenie Automotive Lean Production Award 2019, pretože šetrí čas a zamedzuje chybám.
Vizualizáciu v skladových procesoch využila skupina Geis napríklad pri riešení skladu e-shopu Babymarkt.de v Chomutove, ktoré získalo ocenenie Najlepší projekt v kategórii Inovácia roka 2019.
Zaujímavou časťou projektu je z tohto pohľadu vychystávanie menšieho tovaru, ktorý sa naskladňuje chaotickým spôsobom (uloženie typovo odlišného tovaru na jednej pozícii – napr. tričko-kniha – s ohľadom na parametre tovaru určeného ABC analýzou) v trojposchodovom policovom systéme osadenom triedičkou. Chaotické uskladnenie urýchľuje proces, vyžaduje si však presnú navigáciu. Zamestnanci sú vybavení mobilnými terminálmi s prstovými skenermi. Tie im okrem optimálnej navigácie k tovaru z vychystávanej objednávky ukážu aj presný obrázok práve pridávaného kusu vrátane správnej farby, čo znižuje chybovosť celého procesu.
Skupina Geis je tiež partnerom projektu, na ktorom pracujú výskumníci pracovnej skupiny pre služby dodávateľského reťazca (SCS) Fraunhoferovho inštitútu v Norimbergu. Výskumný projekt „LogiPICs – Logistické procesy v obrázkovom jazyku“ si kladie za cieľ vyvinúť multikultúrne zrozumiteľný komunikačný nástroj, obrázkový jazyk, ktorý jednoducho ukáže pracovné kroky.
Výskumná skupina na Univerzite aplikovaných vied v Augsburgu najskôr skúmala základné pracovné procesy práce v skladoch a graficky ich spracovala. Úlohou Fraunhoferovho inštitútu bolo potom vyhodnotenie takto vytvoreného obrázkového jazyka. Testoval prvé návrhy na skupinách zo širšej verejnosti s cieľom zistiť zrozumiteľnosť a navrhnúť úpravy, ktoré povedú k ľahšiemu pochopeniu obrázkov. Získané poznatky boli použité k ďalšiemu vývoju jazyka. Ten bol potom testovaný pracovnými skupinami – zamestnancami logistických spoločností aj laikov s migračným pozadím. Výsledky druhého testovacieho kola prispeli opäť k zlepšeniu.
Obrázkový jazyk sprostredkováva novým zamestnancom pracovné procesy v sklade pomocou piktogramov. Praktický test, ktorý prebehol v logistickom a technologickom centre skupiny Geis vo Frauenaurachu preukázal, že zamestnanci boli schopní veľmi dobre pracovať podľa obrazových pokynov aj bez predchádzajúcich znalostí.
Modulárna kombinovateľná vizualizácia logistických procesov zabezpečuje, že obrázkový jazyk je možné použiť v rôznych oblastiach a pre rôzne logistické procesy. Vďaka tomu môžu byť noví zamestnanci vyškolení presne a v čo najkratšom čase, čo zlepšuje kvalitu a efektivitu prevádzkových procesov a zvyšuje konkurencieschopnosť logistických spoločností. Obrázkový jazyk navyše prispieva aj k integrácii cudzincov a pomáha nekvalifikovaným uchádzačom nájsť zaujímavé zamestnanie.