SLBOOK – Miroslav Vajda: Technológie, procesy a postupy budú viac zohľadňovať efektívne a ohľaduplné využívanie zdrojov
„Situácia okolo pandémie COVID 19 nás prinúti zintenzívniť efektívne používanie technológii v reálnom živote, ktoré sme zo zotrvačnosti používali len okrajovo. Takisto verím, že nás všetkých táto situácia prinúti k zreálneniu si hodnôt, priorít a k určitej pokore pred silami, ktoré nedokážeme plne ovládať. Verím, že ekonomika bude v budúcnosti založená na zdravom reálnom základe namiesto žitia na úkor budúcnosti,“ hovorí v súvislosti s aktuálnou situáciou, výrazne ovplyvnenou koronakrízou, Miroslav Vajda, obchodný riaditeľ spoločnosti Jungheinrich.
Ako vnímate aktuálnu ekonomickú situáciu v čase koronakrízy?
V prvých mesiacoch po vypuknutí pandémie bola cítiť ešte zotrvačnosť z dobehu rastúcej ekonomiky, no s pribúdajúcim časom sa situácia vyjasňuje a cítiť určitú opatrnosť kvôli nemožnosti predvídať budúcnosť a dôsledné zvažovanie každej investície. Našou výhodou je, že vieme ponúknuť produkty a služby, ktoré zohľadňujú tento stav a zákazníkovi umožnia lepšie riadiť svoj biznis. Príklad: ak mám nejasné vyhliadky na ďalšiu činnosť, tak si manipulačnú techniku nekúpim do majetku, ale si ju prenajmem. Ak nemám dostatok finančnej hotovosti, kúpim si ju na splátky, ak predpokladám nižšie využitie techniky, zvážim nákup jazdených zariadení.
Zasiahne druhá vlna pandémie vaše podnikanie takou silou, ako tomu bolo nedávno?
Som presvedčený, že prvú vlnu pandémie sme zvládli tak, že naši zákazníci vôbec nepocítili zníženie kvality služieb, máme už jasne stanovené a vyskúšané procesy a sme schopní zo dňa na deň pracovať v sťažených podmienkach vyplývajúcich s obmedzení. Našim prvoradým záujmom naďalej zostáva ochrana zdravia našich pracovníkov.
Je automatizácia v dnešnej dobe dôležitá?
Každopádne práve v takejto situácii sa ukázala veľká výhoda automatizovaných riešení. Predtým takáto situácia nebola ani súčasťou predajnej argumentácie, keďže dovtedy nenastala, dnes je tomu inak a skúsenosť ukázala veľkú výhodu spoľahlivého fungovania automatických systémov bez zásahu človeka.
Spomenuli by ste inováciu, ktorá vám pomohla k rýchlejšiemu rastu a k posilneniu na trhu?
Spomeniem určite, že sme priekopníkom používania Li-ION technológie v manipulačnej technike a dnes už je jasné, že táto technológia si razí víťaznú cestu. O dva tri roky už bude technológia klasickej trakčnej batérie minulosťou a to že máme technologický náskok v tejto oblasti upevní našu pozíciu lídra v segmente.
Ako vidíte ďalší vývoj vašej spoločnosti aj slovenskej ekonomiky v tomto a v nasledujúcom roku?
Jednoznačne pozitívne. Situácia okolo pandémie COVID 19 nás prinúti zintenzívniť efektívne používanie technológii v reálnom živote, ktoré sme zo zotrvačnosti používali len okrajovo. Takisto verím, že nás všetkých táto situácia prinúti k zreálneniu si hodnôt, priorít a k určitej pokore pred silami, ktoré nedokážeme plne ovládať. Verím, že ekonomika bude v budúcnosti založená na zdravom reálnom základe namiesto žitia na úkor budúcnosti. Technológie, procesy a postupy budú viac zohľadňovať efektívne a hlavne ohľaduplné využívanie zdrojov.
Na rozvoj biznisu potrebujete aj nových partnerov. Ako vám pomohla unikátna kniha logistických zoznamov SLBOOK?
Treba poznamenať, že naša spoločnosť ako jednotka na trhu je natoľko známa, že na kontaktovanie našej firmy netreba vynaložiť žiadne mimoriadne úsilie. Byť však v zozname rozhodujúcich hráčov na trhu manipulačnej techniky má charakter prestíže.
Priblížili by ste váš názor na prínos knihy zoznamov SLBOOK, ktorá je distribuovaná v niekoľko tisícovom kuse na slovenskom logistickom trhu a je dostupná pre záujemcov aj v online podobe?
Osobne som moderný človek ekologického zamerania a už veľmi dlho nepoužívam žiadne tlačoviny v klasickej podobe, vyhýbam sa akémukoľvek tlačeniu dokumentov v papierovej podobe, všetky informácie čerpám v digitálnej forme. Preto uprednostňujem toto riešenie, nielen pre SLBOOK, ale súhrnne pre každodenný život.
Autor: Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky SK