SLBOOK: Pandémia priniesla posilnenie a rozšírenie služieb logistických firiem
Ako je z unikátnej knihy logistických zoznamov a kontaktov SLBOOK zrejmé, posledné roky sa neniesli v oblasti „full service“ len v znamení nárastu záujmu o prenájom skladových priestorov, ale pandémia koronavírusu viedla aj k posilneniu a rozšíreniu logistických služieb spoločností. Reč je o firmách, ktoré zabezpečujú „full service“, čiže okrem rôznych typov dopravy a skladovania i colné služby, poistenie zásielky, skladovanie, obalové úpravy, zbernú službu, expresnú prepravu i sledovanie zásielky.
V tomto roku sa darilo spoločnosti Kuehne + Nagel, ktorá patrí na Slovensku už vyše 25 rokov medzi popredných lídrov v oblasti logistiky a špedície. Svojim zákazníkom poskytuje komplexné portfólio služieb námornej, leteckej, pozemnej prepravy, železničnej a kontraktnej logistiky. Filozofiou spoločnosti je „pomáhať rásť zákazníkom a byť ich rovnocenným partnerom“. Firma sa snaží aj v čase koronakrízy promptne reagovať na aktuálne logistické výzvy. Viac ako 150 zamestnancov v Bratislave, Senci, Dubnici nad Váhom a v Košiciach poskytuje kvalitné služby lokálnym aj medzinárodným zákazníkom. Za silným trhovým postavením spoločnosti stojí okrem iného podnikanie v oblastiach námornej, leteckej, cestnej a kontraktnej logistiky, s jasným zameraním na poskytovanie integrovaných logistických riešení.
Sila v leteckej a železničnej doprave
Medzinárodný poskytovateľ prepravy a informačnej logistiky cargo-partner rozšírila ponuku služieb v Istanbule a aj v západnej Európe, pričom otvorila dve nové pobočky v Belgicku a Holandsku. Nový sklad v Roermonde v Holandsku a pobočka na letisku v Liège v Belgicku predstavujú ukážku sily spoločnosti v leteckej preprave. Podobne je to aj v prípade železničnej nákladnej dopravy. Cargo-partner má nové týždenné priame LCL spojenia medzi Linzom a Xi’anom a tiež medzi Duisburgom a Hefei. Kríza narušila dodávateľské reťazce a zvýšila dopyt po rýchlejšom spôsobe nákladnej dopravy než je námorná preprava a napokon aj k posilneniu „železnej“ Hodvábnej cesty.
Navýšenie skladovej kapacity na Slovensku
Firma je aktívna aj na Slovensku, kde rozšírila kapacitu svojho skladu v Dunajskej Strede o viac ako 3600 paletových miest, čo celkovo predstavuje 26 700 paliet na ploche 18 300 metrov štvorcových. Priame prepojenie s kontajnerovým terminálom Metrans umožňuje jednoduchý železničný prístup k hlavným európskym námorným prístavom a do Číny. Spoločnosť cargo-partner na Slovensku pristúpila k navýšeniu kapacity iLogistics Centra v Dunajskej Strede s cieľom zefektívniť skladové operácie, zvýšiť efektívnosť a vytvoriť viac priestoru pre zákazníka z oblasti automobilového priemyslu.
„Naša posledná investícia v Dunajskej Strede bola motivovaná snahou rozšíriť našu spoluprácu s dlhodobým klientom z oblasti automobilového priemyslu. Na základe dlhoročných skúseností s manipuláciou s automobilovými, priemyselnými komponentami a high-tech strojmi, ako aj nadrozmernými nákladmi a projektovými zásielkami, poskytuje náš tím v iLogistics Centre celý rad služieb s pridanou hodnotou, zabezpečujúc kvalitu a starostlivosť v každom kroku dodávateľského reťazca,“ vysvetľuje Tibor Majzún, generálny riaditeľ cargo-partner na Slovensku.
Prekročenie povestnej miliardy
Silnú pozíciu na slovenskom logistickom trhu má aj spoločnosť Geis. Nečudo, veď skupina Geis uzavrela finančný rok rekordným číslom: v roku 2019 dosiahol medzinárodný poskytovateľ logistických služieb 1,038 miliardy eur čistého obratu a prvýkrát prekročil povestnú miliardu. Medziročne sa jedná o nárast o 9,5%. „Rok 2019 bol celkovo veľmi dobrý,“ hovoria majitelia a konatelia skupiny Hans-Georg Geis a Wolfgang Geis. „Sme spokojní s obratom aj hospodárskym výsledkom.“ Aj začiatok roku 2020 bol veľmi dobrý, aj keď príchod pandémie koronavírusu sťažil možnosť odhadu budúceho vývoja do konca roku.
Spoločnosť aktívna bola aj počas pandémie koronavírusu, ktorá zapríčinila nárast počtu zásielok segmentu e-commerce. V niektorých logistických projektoch navýšila svoje kapacity pre väčší denný objem vychystávaných položiek. Podobne aktívna bola v oblasti dopravy a zabezpečila bezproblémové dodanie dielov a komponentov z celej Európy pre domácich výrobcov. Firma Geis začiatkom leta registrovala približne 25% pokles v exporte, ale verí, že ekonomické čísla budú lepšie aj vďaka dodávkam spotrebného tovaru z ázijských krajín.
„V čase krízy sme mali výhodu, pretože naše vnútroštátne systémové prepravy paliet a kusového tovaru fungovali v podstate bez obmedzenia, ale je pravda, že došlo k poklesu objemu prepravovaného tovaru. Mnoho obchodov a firiem bolo zatvorených, takže do nich logicky ani neprúdili žiadne zásielky. Distribučná logistika ale musela a musí fungovať,“ komentoval situáciu na trhu Marian Vaculčiak, prevádzkový riaditeľ Geis SK s tým, že prostredníctvom firemnej webovej stránky vždy aktualizujú pre zákazníkov informácie o dianí v súvislosti s pandémiou. „Chceme, aby sa naši zákazníci na nás mohli spoľahnúť aj v napätej dobe,“ podotkol prevádzkový riaditeľ Geis SK.
TOP trojka za rok 2018
V zozname firiem, ktoré poskytujú „full service“ a sú zaradené podľa výšky obratu v oblasti logistiky za rok 2018, na prvom mieste sa umiestnila spoločnosť Kuehne + Nagel (72,67 mil. eur) so skladovou plochou 15,5 tis. m2. Po nej nasledujú: cargo-partner SR (50,9 mil. eur; 26,4 tis. m2) a Geis SK (46,51 mil. eur; 41 tis. m2).
A ako vyzeralo poradie pred rokmi? Nuž, isté zmeny v poradí logistických firiem čo sa týka ich obratov nastali. Pozrime sa napríklad na rok 2007 v knihe SLBOOK 2009: Na prvom mieste sa vtedy umiestnila podľa obratu z logistických služieb (obrat je v slovenských korunách) firma Budamar Logistics (2506 mil. Sk), po ktorej nasledovali spoločnosti Gefco Slovakia (1600 mil.Sk) a cargo-partner SR (1138 mil. Sk).
Ďalej nasledujú: 4. Green Integrated Logistics (Slovakia) s.r.o. (300 mil. Sk), 5. Granex Slovakia, spol. s r.o. (297 mil. Sk), 6. Eurogate International – Slovakia, spol. s r.o. (282 mil. Sk), 7. ESA Logistika (245 mil. Sk), 8. DeutschMann Internationale Spedition, s.r.o. (170 mil. Sk), 9. Gestiv s.r.o. (150 mil. Sk) a 10. Vadual Logistik, spol. s r.o. (148 mil. Sk). A ako sa situácia zmenila za tie roky? To sa aktuálne dozviete v pripravovanej knihe SLBOOK 2021.
O kvalite nehovorí len cena
Kto má záujem si vybrať toho najvhodnejšieho poskytovateľa „full service“ v oblasti logistiky, svoj výber si môže uľahčiť pomocou porovnania informácií, ktoré nájde v knihe SLBOOK. Neraz totiž okrem ceny práve referencie a klienti sú tými kľúčovými dátami, ktoré rozhodujú pri výbere. Pomôcť môžu aj informácie zverejnené v článkoch a rozhovoroch s významnými manažérmi spoločností, ktoré na slovenskom logistickom trhu už dlhé roky pôsobia.
Pre zaujímavosť uveďme ešte, ktoré firmy sa umiestnili v pomyselnej TOP „desiatke“ okrem už spomínanej „trojici“ spoločností za rok 2018: Štvrté miesto v TOP desiatke obsadila spoločnosť Geodis Slovensko (17,97 mil. eur; 4,6 tis. m2). Ďalej nasledujú tieto spoločnosti: 5. TPL Slovakia, 6. Trucksped Slovakia, 7. Topnad, 8. Rhenus Logistics, 9. Vadual a 10. Raben Logistics Slovakia. Treba podotknúť, že viaceré firmy neprezradili svoj obrat za rok 2018, tak v ďalšej časti zoznamu sú zaradené podľa abecedného poradia.
Chceli by ste vidieť kompletný zoznam „full service“? Kliknete TU. Zoznam obsahuje podrobné údaje o 43 popredných logistických firiem, ktoré už roky pôsobia na slovenskom trhu: finančné výsledky, typy ponúkaných služieb, hlavní klienti na Slovensku, počty zamestnancov, atď. Môžete aj prekliknúť na profily všetkých firiem, kde nájdete kontaktné informácie. Nájdite svojho nového partnera práve v SLBOOKu!
Dáta z unikátnej knihy logistických kontaktov sú k dispozícii na www.slbook.sk. Aktuálne pripravujeme nové vydanie tlačenej knihy SLBOOK, ktorá bude distribuovaná naprieč slovenským logistickým trhom. Chcete v nej byť aj vy? Kontaktujte nás. Napíšte nám na e-mail adresu: petr.neckar@atoz.cz.