SKLADOVANIE: Prichádza éra automatizácie potravinárskych skladov
Procesy logistiky a riadenia materiálového toku sa nachádzajú uprostred éry digitálnej renesancie. Nové technológie a princípy, ktoré so sebou prináša 4. priemyselná revolúcia a nástup inteligentného priemyslu, transformujú postupy a procesy riadenia zásob, tokov a vnútropodnikovej logistiky. Sklady a skladové procesy sú často prvým krokom pri automatizácii zásobovacieho reťazca a logistiky. Výnimkou nie je ani potravinárstvo.
Technológie z inventára štvrtej priemyselnej revolúcie ako internet služieb, virtualizácia, digitálne dvojčatá a nástroje umelej inteligencie už v súčasnosti umožňujú generačnú zmenu v riadení zásob a skladu, a to aj v oblasti potravinárstva. Integrácia zásobovacieho reťazca spojená s rozsiahlou digitálnou transformáciou vedie k implementácii riešení s širšou funkcionalitou, dynamickou škálovateľnosťou a rozšíriteľnou automatizáciou. Medzi tieto riešenia sa zaraďuje aj nová generácia WMS riešení, tzv. WES systémy (Warehouse Execution System). Ako napovedá označenie, WES je možné vnímať ako ekvivalent MES systémov pre skladové procesy a zásobovanie.
GENERAČNÁ ZMENA V RIADENÍ SKLADOV
WES systémy vnášajú do skladov a riadenia zásobovania vyššiu mieru dynamického riadenia procesov. Zároveň sú užšie integrované na ďalšie systémy vo výrobnom a materiálovom toku, ako sú napríklad MES, TMS, či QMS systémy. Inteligencia, dynamické škálovanie a flexibilná automatizácia predstavujú už dnes kľúčové vlastnosti pre zásobovacie reťazce, pričom práve WES systémy prinášajú tieto tri
princípy do riadenia zásobovania a skladových procesov. „Na skladové operácie sa totiž WES systémy pozerajú ako na ucelené procesy, teda
na prácu, ktorú je potrebné plánovať, rozvrhovať a riadiť,“ vysvetľuje Peter Bílik, smart industry solution designer v spoločnosti Anasoft, podľa ktorého vďaka tomu sa otvárajú nové možnosti pre optimalizáciu týchto procesov, ako aj ich pokročilú integráciu s ostatnými procesmi v rámci zásobovacieho reťazca. Týka sa to aj integrácie procesov poslednej míle aj vzhľadom na rozširujúci sa model omnikanálovej distribúcie. Logistika poslednej míle bude podliehať väčšej automatizácii. Súčasťou automatizačných postupov prekladísk a logistických hubov poslednej míle je implementácia princípov dynamického riadenia „chaotických“ skladov, automatizácia expedície a integrácia s TMS systémami (napríklad prostredníctvom WES systémov).
SILNÁ POMOC ZO STRANY IT SYSTÉMOV
Výber a nasadzovanie IT systémov pre riadenie zásobovania a skladu vrátane potravinárskych závisí od parametrov skladu, počtu zamestnancov, zložitosti procesov a požiadavkách a ambíciách prevádzkovateľa skladu s potravinami. Donedávna mohli stačiť na vykonávanie elementárnych funkcií skladového hospodárstva ERP systémy, ktoré sa zväčša zameriavajú na účtovnú evidenciu skladových pohybov a sledovanie umiestnenia tovarov v sklade. Vzhľadom na zrýchľujúci sa materiálový tok, optimalizáciu kapacity skladu a jej
efektívnejšie využívanie, zvyšovanie produktivity, ako aj ďalšie požiadavky znižovania prestojov a vychystávacích úkonov bez pridanej hodnoty, je implementácia komplexnejších riadiacich systémov nevyhnutná. „Obzvlášť v prípadoch, kedy dochádza k integrácii skladu s ostatnými časťami zásobovacieho reťazca,“ podotýka Peter Bílik.
WMS systémy sa nasadzujú aj mimo obchodno-distribučných a e-commerce fi riem v rámci intralogistiky alebo výrobnej logistiky. Vzájomné prepojenie procesov mimo skladu, či už v horizontálnej línii jednotlivých procesov, alebo vertikálnej línii integrácie dátových tokov, motivuje podniky vyhľadávať modulárne a flexibilne škálovateľné riadiace systémy. Odpoveďou je práve nová generácia WES systémov s decentralizovanou architektúrou, založená na princípoch internetu vecí, digitálnych dvojčiat a prvkov umelej inteligencie (tzv. Smart Industry systémy).
MANIPULAČNÁ TECHNIKA A WMS
Do akej miery má spoločnosť Hopi SK automatizované svoje sklady? Podľa manažéra DC Madunice Mareka Brňa nemá firma automatizovaný sklad v zmysle dopravníkov. Všetky pozemné a výškové skladové operácie sú napríklad v Maduniciach vykonávané elektrickou manipulačnou technikou uspôsobenou do mrazu. Obsluha manipulačnej techniky je riadená WMS systémom, ktorý je nadstavbou informačného systému SAP. „Obsluha vozíka je vyťažovaná systémom podľa najbližších skladových miest, tak aby bola zabezpečená efektivita prejazdov a výkon zamestnanca.“
V skladoch Hopi SK v Senci využívajú jednoduché dopravníky na úseku VAS (Value Added Services). Aktuálne majú rozpracované projekty na automatizáciu presunov paliet za účelom zvýšenia efektivity zamestnancov, ako napríklad spádove regály. „Sklady máme vybavené štandardným regálovým systémom, pričom používame poloautomatické baličky paliet a využívame systém WMS so scannermi. Začali sme realizovať projekt Lift Navigation – automatické vysunutie lyžín do požadovanej výšky,“ komentuje situáciu v skladoch Hopi SK Ján Baláž, manažér DC Senec. Zároveň dodáva, že v skladoch majú lisy na fólie a kartóny VAS, poloautomatické stroje na balenie tovaru do zmrštiteľnej fólie, stroje na aplikáciu dátumu spotreby a šarže, jednoduché dopravníky a poloautomatické páskovačky.
Prinášame vám úryvok z rubriky SKLADOVANIE z časopisu Systémy Logistiky SK 83/2020. Je to ochutnávka originálneho obsahu, ktorý nájdete každý štvrťrok v luxusnej tlačenej podobe.
Nechodí vám časopis? Registrujte sa k odberu a nezmeškajte žiadne vydanie
Predplatné časopisu je ZADARMO pre odberateľov a užívateľov logistických služieb.