Prieskum realizovaný spoločnosťou CBRE ukázal, že objem investícií na Slovensku dosiahol v roku 2019 úroveň 641 miliónov eur. Pre investorov boli najzaujímavejšie kancelárske a industriálne nehnuteľnosti, pričom investície prichádzali z celého sveta. Čo prinesie rok 2020 a aké sú aktuálne trendy v oblasti real estate? V priebehu roka 2019 bolo do slovenského trhu nehnuteľností investovaných celkom cca. 641 miliónov eur v rámci 22 transakcií. Na Slovensko sa však po prvýkrát v histórii podarilo pritiahnuť aj veľkého inštitucionálneho investora z Južnej Kórei. „Najväčšie transakcie boli síce realizované koncom roka 2019, no ukončené až tento rok. Aj z tohto dôvodu predpokladáme, že v roku 2020 dosiahneme v rámci investícií úroveň 1 miliardy eur. Stále tak môžeme tvrdiť, že aj napriek spomínanému poklesu sme svedkami rastu hospodárstva a slovenský trh môžeme považovať za vysoko likvidný. Následkom toho však môžeme očakávať aj nárast cien,“ ozrejmil na konferencii Market Outlook 2020 Anthony Selman, vedúci oddelenia investičných nehnuteľností pre región strednej a východnej Európy a Slovensko v CBRE.
Pre investorov na Slovensku sú aj naďalej najzaujímavejšie kancelárske nehnuteľnosti, ktoré tvorili až 42% (cca. 266 miliónov eur) z celkového objemu minuloročných investícií. Tento segment v najbližších 2 rokoch obohatia aj nové projekty s rozlohou viac ako 130 000 m² priestorov v najvyššom štandarde. Chuť investorov však vo veľkej miere smerovala aj do industriálnych budov (39%), kde sa minulý rok zo strany investorov alokovalo približne 253 miliónov eur. Menej investícií vo výške cca 105 miliónov išlo do maloobchodu (16%). Zvyšné 3% smerovali do hotelov. Akí investori však do týchto oblastí investovali? Celkom až 37% predstavovali tuzemskí investori, čo môžeme podľa odborníkov považovať za znak vyzretosti nášho trhu. Zvyšné investície prichádzali hlavne z Ázie (35%) a Ameriky (17%).
Najväčšia investičná aktivita bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji s transakciou vo výške 120 miliónov eur. Celkovo tu bolo zrealizovaných 9 investičných projektov vo výške 263 miliónov eur. V kancelárskom segmente bolo preinvestovaných 266 miliónov eur. Spoločnosti Valesco a AIP kúpili Twin City Tower od HB Reavis za 120 miliónov eur. Ďalšiu kancelársku budovu, BTC2 v Košiciach, kúpila rakúska investičná skupina ECE European City Estates. Druhým najvýznamnejším sektorom v rámci investícií na Slovensku boli v roku 2019 priemyselné nehnuteľnosti, kde bolo zrealizovaných 7 obchodných transakcií v hodnote 253 miliónov eur. Najväčšou transakciou bol predaj Vector Parks americkému investičnému fondu TPG. Významnou transakciou bol aj predaj priemyselno-logistického parku v Košiciach od rakúskej Erste Bank developerskej spoločnosti CTP Invest.
Situácia v oblasti maloobchodu a logistiky sa oproti minulému roku nezmení a aj najbližších 5 rokov bude toto odvetvie najviac poháňané práve rastom elektronického obchodu. „Aj z tohto dôvodu sa najviac darí supermarketom, hypermarketom a obchodným centrám. Ostatné odvetvia maloobchodu však pociťujú tlak, keďže aktuálne trendy prinášajú úžitok primárne odvetviu logistiky,“ vysvetľuje Jos Tromp, šéf oddelenia pre prieskumy v kontinentálnej Európe spoločnosti CBRE. „Aktívnym a rozvojovým trhom ostanú aj naďalej hotely či prevádzkové nehnuteľnosti, a to hlavne sektor zdravotníctva či internátne bývanie pre študentov. Čoraz viac investícií však bude v roku 2020 smerovať aj do dátových centier a cloudových služieb v Európe. V tomto prípade zaznamenávame rastúci záujem o nové lokality. Aj keď je stále najväčší rast zaznamenaný v mestských oblastiach, čoraz viac operátorov smeruje práve do regiónov,“ dodáva Tromp.
Objem investícií na Slovensku v roku 2020 bude podľa odborníkov ovplyvnený nielen viacerými väčšími transakciami, ale aj portfóliovými obchodmi. Predpokladom je, že celková výška investícií prekoná všetky predošlé roky a prekročí hranicu 1 miliardy eur. Nových investorov by mali prilákať atraktívne výnosy v porovnaní s našimi susedmi a neustále sa rozširujúca ponuka novo postavených kancelárskych priestorov v Bratislave. V prvom polroku sa očakáva dokončenie niekoľkých veľkých transakcií s objemom viac ako 80 miliónov eur. Hlavným ťahúňom investičných nálad by mal aj naďalej ostať kancelársky trh v Bratislave s viacerými väčšími investičnými transakciami. Sprevádzať by ich mali investičné aktivity do priemyselných a retailových nehnuteľností, ale aj portfóliových investícií v regiónoch Slovenska.
Podľa prieskumu ostáva aj naďalej najlikvidnejším trhom v Európe práve Nemecko, kde výška investícií v roku 2019 dosahovala až 84 miliárd eur, čo predstavuje 8% nárast oproti roku 2018. Medzi ďalšie najviac likvidné krajiny patrí podľa prieskumu aj Veľká Británia, Francúzsko, Holandsko a Švédsko. Slovensko sa v otázke objemu investícií nachádza v rámci Európy na 22. mieste.