Roboti sú už neodmysliteľnou súčasťou výrobných a logistických prevádzok. Stále viac sa hovorí o internete vecí či samoučiacich sa strojoch. Umelá inteligencia pomaly preniká všade okolo nás. Mali by sme z nej mať strach?
Zvieravé obavy z umelej inteligencie sú vždy po ruke. Mnohým z nás straší v hlave ponurý palubný počítač HAL 9000 z kultového filmu 2001: Vesmírna odysea, chladná inteligencia Viki (Ja, robot), brutálny obranný počítačový systém Skynet z legendárnej série o terminátoroch alebo nejaká ďalšia nevľúdna inteligencia, ktorých sú sci-fi príbehy plné. Tieto desivé predstavy sú stále pod povrchom našej civilizácie a čas od času vyskočia. Hlavne pri katastrofických predpovediach slávnych osobností.
Stephen Hawking ako prvý svetovo uznávaný vedec povedal, že už síce máme k dispozícii primitívne umelé inteligencie a že sú veľmi užitočné, on sám si však myslí, že by vývoj plne funkčnej umelej inteligencie mohol viesť k zániku ľudskej rasy. Ak vraj ľudstvo raz spustí takú umelú inteligenciu, tak prevezme veci do svojich rúk a bude sa sama vylepšovať. V určitej chvíli by mohla dospieť k názoru, že už ľudí nepotrebuje alebo že jej ľudstvo vyložene škodí. Mnoho expertov na umelú inteligenciu si však myslí niečo iné.
Vývoj umelej inteligencie a robotika síce majú na konte početné úspechy a bezpochyby značný pokrok, ani najnovšie produkty sa ale nijako zvlášť nepribližujú ľudskej inteligencii. Tí najlepší roboti sú možno celkom dobrí v rozpoznávaní okolia a ľudskej reči, inak sa ale v reálnych situáciách, kde je veľa šumu, pohybov, objektov a tvárí, celkom strácajú. Nedá sa ani príliš očakávať, že by sa to v blízkej budúcnosti významne zlepšilo.
Ako sa zdá, vývoju skutočnej umelej inteligencie zatiaľ bráni predovšetkým to, že vlastne presne nevieme, ako funguje tá naša, ľudská inteligencia. Nevieme, ako myslíme, ako si zapamätávame veci, netušíme, ako funguje inteligencia u iných zvierat – či je to podobné alebo úplne iné. Keď si to úprimne zhrnieme, ťažko vyvíjať sebavedomú umelú inteligenciu, keď zatiaľ nevieme, k čomu by sme mali smerovať. Takže je naozaj veľmi predčasné sa takej inteligencie báť. Samovoľný vznik umelej inteligencie tiež podľa všetkého nehrozí. Pokiaľ vieme, žiadny počítač ešte neožil. Prínosnejšie, než sa báť budúcich prízrakov, naopak bude podporiť vývoj existujúcich umelých inteligencií. Môžu nám totiž v mnohých veciach pomôcť.