Slovenská ekonomika má vďaka novým produkčným kapacitám opäť rýchlo rásť. A to najmä kvôli novej automobilke Jaguar Land Rover a stavbe D4/R7. Spustenie novej výrobky v automobilkách taktiež zrýchli export, ktorého rast by sa mal v oboch rokoch vyšplhať nad sedem percent. Tiež sa očakáva zrýchlenie spotreby domácností.
Na Slovensku však opäť rastú aj ceny. Inflácia sa konečne dostala z negatívnych čísel a ceny narastú v priemere o jedno percento. Samozrejme, existujú aj určité riziká, ktoré by mohli ohroziť hospodársky rast. Sú nimi nejasný politický výhľad v Európe, tvrdší brexit či obchodná vojna s Čínou.
Ekonomiky rastú, ale stále sa nad nami vznáša hrozba ďalšej ekonomickej krízy. Je táto hrozba reálna alebo ide iba o zbytočné strašenie? Máme tu totiž cykly zapríčinené zmenou úrokových sadzieb a zmenou dopytu po investíciách, ktorých dĺžka sa pohybuje medzi siedmimi a jedenástimi rokmi. A tu je problém, na ktorí upozorňujú niektorí ľudia, nielen ekonómovia. Teória sa totiž potvrdzuje v praxi, pretože zhruba sedemročný časový úsek dnes môžeme poľahky sledovať – kríza bola v USA v roku 2001 a tá posledná, ktorá zasiahla aj nás, sa datuje do rokov 2008 a 2009. Netreba byť ani zdatný v matematike, aby sme si vedeli vypočítať, že ďalšia kríza so sedemročným cyklom tu už mala byť. Je teda iba otázkou času, kedy ju pocítime a aký bude mať dopad na našu ekonomiku.