Ako už tradične, v septembri opäť sa začal nový školský rok. Desaťtisíce žiakov a študentov zasadlo do lavíc a čakajú, čo ich nové zase čaká. Ako už tradične, aj tento rok chýbajú učebnice a aj učitelia, na niektorých školách nemá kto učiť niektoré predmety.
Vláda a ani ministerka školstva však hovoria o pozitívnych zmenách, ktoré školstvo tento rok čakajú. Jednou z nich by malo byť zvýšenie učiteľských platov. Od januára im vláda pridá 10 percent a ministerstvo školstva sľubuje aj skokové dvíhanie platov nováčikom pred tabuľou. Lenže či to bude stačiť, keďže podľa učiteľov nielen platy, ale aj podmienky na školách sú neatraktívne, aby sa omladili pedagogické zbory a generačne sa obmenili. Cítiť to hlavne vo väčších mestách, kde chýba najviac učiteľov. Ministerstvo školstva však ako by bolo na inej planéte, pretože tieto problémy nevidí tak dramaticky. Dokonca tvrdí, že sa zlepšujú podmienky pre učiteľov.
Pozitívnou zmenou je určite reštart duálneho vzdelávania. Po novom stredným školám už nebudú krátiť peniaze na študenta. Podniky zase môžu dostať až tisícku ročne na každého stredoškoláka, ktorému sa budú venovať. To je vraj recept ako nalákať ďalších študentov. Ministerka dúfa, že do roku 2020 sa ten cieľ naplní. Malo by ísť o 12-tisíc študentov v duálnom vzdelávaní do tohto termínu, ale zatiaľ to nevyzerá reálne. Dnes ich takto študuje zhruba tritisíc. Aj tento krok by mohol aspoň trochu pomôcť pracovnému trhu. Ale to by musel byť o duálne vzdelávanie záujem.
Takže nový školský rok začal ako vždy. Chýbajú učebnice, chýbajú učitelia, učiteľské povolanie je úplne neatraktívne. A reči to nezmenia.