V roku 2017 sa postavilo v stredovýchodnej Európe najviac priemyselných plôch v histórii, cez 3,7 milióna metrov štvorcových. Ide o 68% nárast oproti roku 2016 a o 55% nárast doterajšieho rekordu z roku 2007 (o 1, 2 milióna m2 viac). Celková plocha priemyselných priestorov v regióne sa tým zväčšila o 17 %. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá trh priemyselných nehnuteľností na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Maďarsku a Rumunsku dlhodobo sleduje.
Rekordne vysokých hodnôt dosiahla aj priemerná obsadenosť, ktorá sa vyšplhala na 95,1%. Dopyt je tak väčší ako kedykoľvek predtým a nové prírastky nemajú problém nájsť svojho nájomcu ešte pred či v čase výstavby. V roku 2017 sa prenajalo historicky najviac priemyselných plôch v strednej a východnej Európe, celkovo 6,7 milióna m2 , čo je o milión viac ako vlani.
„Napriek tomu, že sa v regióne stavia v nevídanej miere a stredoeurópsky región sa so svojím strmým tempom rastu blíži svojmu maximu, zásadného zlomu sa neobávame. Rekordné hodnoty sa v mnohých ohľadoch blížia či dokonca predbehli predkrízové roky, avšak jeden zásadný ukazovateľ klesá a to je neobsadenosť. Ponuka stretáva dopyt a v tomto smere je súčasný trh, aj napriek jeho zdanlivému prehriatiu, oveľa zdravší,“ hovorí Ferdinand Hlobil, partner a vedúci tímu prenájmu priemyselných plôch v strednej a východnej Európe.
Rekordné Poľsko
Z celkových 6,7 milióna m2 prenajatých plôch pochádza vyše 4 milióny m2 z Poľska, zďaleka najaktívnejšej krajiny z hľadiska transakcií. Ide tiež o poľský rekord. V Českej republike sa prenajalo 1,3 milióna m2 , o približne 70 000 m2 menej ako v roku 2016. Z dlhodobého hľadiska je to však vysoké číslo, ktoré sa stabilne opakuje s malými rozdielmi od roku 2013. Maďarsko aj Rumunsko zaznamenali v počte m2 prenajatých plôch svoj rekord. V Maďarku sa prenajalo 617 625 m2 , o takmer 200 000 m2 viac ako v roku 2016. Na Slovensku sa prenajalo 283 529 m2 . „Celkové množstvo skladových plôch v Poľsku sa za posledný rok zvýšilo o 20%.
Už piaty rok po sebe dosiahol dopyt po logistických priestoroch rekordnej úrovne, pričom objem transakcií za minulý rok prevýšil 4 milióny m2,“ uviedla Joanna Sinkiewicz, partnerka a vedúca tímu prenájmu priemyselných plôch v Poľsku.
Podiel voľných plôch klesol na historickú úroveň 4,9 %, a to napriek rekordnej výstavbe. Odráža to tak dobrý stav stredoeurópskych ekonomík. Čím je tento ukazovateľ nižší, tým sú na tom ekonomiky daných krajín lepšie.
Nová výstavba
Poľsko bolo suverénnym ťahúňom objemu novej výstavby. Jeho podiel 2,3 milióna tvoril celých 63 % z novo postavených 3,7 milióna m2 . V Česku sa postavilo 662 000 m2 nových priemyselných plôch, druhý najlepší výsledok v strednej Európe a druhý najlepší výsledok v českej histórii. Oproti roku 2016 to je o 162 000 m2 viac. Tesne sa prekvapivo umiestnilo Rumunsko, kde pribudlo takmer pol milióna novej priemyselnej výstavby. Ide o jednoznačný rekord, ktorý prevýšil ten z roku 2016 o približne 100 000 m2. V Maďarku a na Slovensku sa postavilo približne zhodne, 120 000 m2 nových priemyselných plôch.
„Poľsko sa stalo jednoznačným víťazom čo do využitia pokrízového ekonomického boomu. Po ňom najviac benefitovala Česká republika a Rumunsko. Maďarsko a Slovensko úplne nevyužil príležitosť z počiatku minulej dekády a obe krajiny opäť nabrali tempo v posledných dvoch rokoch,“ hovorí Ferdinand Hlobil.
Investície do priemyselných nehnuteľností predstavovali v roku 2017 2,2 miliardy EUR, 19% z celkového investičného objemu do komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe. „Dôkaz toho, že sa Slovensko postupne stáva jedným z logistickým a výrobných centier Európy, je aj obrovský záujem investičných fondov o kúpu priemyselných nehnuteľností na tomto území. Za rekordnú transakciu minulého roka v stredoeurópskom regióne bol označený predaj plne obsadeného logistického parku Prologis v Galante o výmere 240 tisíc metrov štvorcových čínskemu investorovi, spoločnosti CNIC Corporation Limited,“ hovorí Ján Rakovský, konzultant v tíme priemyselných nehnuteľností v Cushman & Wakefield na Slovensku.
Vyhliadky sú optimistické
Podľa spoločnosti Cushman & Wakefield bude rok 2018 opäť silný a to ako z pohľadu novej výstavby, tak aj kontinuálne silného dopytu. Stredná a východná Európa ťaží stále z nižších mzdových nákladov a výborné polohy v rámci Európy. Zmeny v štruktúre retailu, teda ďalšia expanzia e-commerce, takisto podporí rast dopytu po priemyselných nehnuteľnostiach. Developeri tak budú kontinuálne stavať ďalej vo veľkým objemoch.
Aj napriek veľmi úspešnému obdobiu posledných rokov stredná Európa (vrátane Rumunska) síce nepredstihla Nemecko v celkových metroch moderných priemyselných plôch, ale vzhľadom k veľmi nízkej neprenajatosti a silnému dopytu zo strany nájomcov je stále badateľný veľký potenciál ďalšieho rastu v celom regióne.