Indikátory ekonomického sentimentu naznačujú v roku 2018 ďalší nárast objemu investícií v krajinách strednej a východnej Európy, nad úroveň z roku 2017 v objeme 12,9 mld. eur. Aktuálny hospodársky a realitný investičný cyklus by tak mohol vyvrcholiť až v roku 2019. Medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International zverejnila investičný výhľad na rok 2018 pre trhy s nehnuteľnosťami v strednej a východnej Európe.
Solídny rast HDP v Európe (2,5 % medziročne v roku 2017) podporuje vývoz z krajín strednej a východnej Európy. Región by k vrcholu hospodárskeho rastu mali priblížiť zvýšené investície z miestnych zdrojov a Európskej únie, ako aj domáca spotreba v strednej a východnej Európe. Tento cyklus môže vrcholiť v roku 2019.
Výška cien prenájmov v celom regióne sa rýchlejšie zvyšuje v kancelárskom sektore, čo je znakom vzostupnej hospodárskej aktivity. Dáta týkajúce sa nálad v oblasti stavebníctva v regióne šiestich krajín strednej a východnej Európy naznačujú, že v oblasti developmentu je boom bezprostredne blízko. Tretím príznakom dosiahnutia vrcholu investičného cyklu je skutočnosť, že objem investícií v hoteloch v strednej a východnej Európe sa v roku 2017 viac ako zdvojnásobil na 988 mil. eur. Výrazná aktivita v hotelom sektore je často znakom neviazanosti.
Príznaky „výškovej choroby”
Kľúčové riziká, ktoré môžu spôsobiť „výškovú chorobu“, sú rastúca inflácia, nedostatok pracovných síl, vyššie úrokové sadzby, a tým aj zvýšenie nákladov na kapitál pre transakcie v regióne. Mimo regiónu by tiež mohla Európska centrálna banka prekvapiť trhy zvýšením úrokovej sadzby. Medzi ostatné riziká, ktoré treba zvažovať patrí rozširovanie e-commerce v maloobchode, zdaňovanie a populistická politika a nadmerný boom v developmente, ktorý by mohol byť viac problematický v roku 2019.
Hnacie motory rastu
Zdá sa, že ekonomický sentiment v strednej a východnej Európe bude v roku 2018 ešte stabilnejší, čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí vyšší rast HDP v regióne. Vývoj nemeckého IFO indexu hýbal smerom nahor aj s indexom ekonomického sentimentu pre 6 stredoeurópskych krajín (Poľsko, Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko). Mark Robinson, vedúci prieskumu pre región strednej a východnej Európy v Colliers International vysvetľuje:
„Európa prežíva boom. Eurozóna zaznamenala v treťom štvrťroku 2017 zdravý medziročný rast o 2,5 %. Miera rastu HDP v krajinách strednej a východnej Európy rastie v dôsledku exportu do Európy (a inde), investícií a spotreby. Rumunsko zaznamenalo v 3. štvrťroku 2017 úžasný medziročný rast reálneho HDP 8,8 %, vďaka čomu vyniká. HDP vo zvyšku regiónu sa v tomto štvrťroku v reálnej miere medziročne zvýšilo o 3,4 % až 5,0 %. Napriek tomu, že úrokové sadzby (v Českej republike a Rumunsku) stúpajú a tento rast bude pokračovať, rast by sa mal udržať aj v roku 2018.“
Objemy investícií rastú
S rastom sektora sa zvyšuje aj objem investícií. Zmiešaný index spotrebiteľskej nálady pre 6 stredoeurópskych krajín signalizoval mierny nárast objemu investícií v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Rok 2017 priniesol transakcie v objeme 12,9 mld. eur, čo je o 6 % viac ako v roku 2016, kedy tento objem činil 12,2 mld. eur. Trajektória sentimentu naznačuje ďalších 18 mesiacov pozitívneho rastu tohto toku.
Ermanno Boeris, riaditeľ spoločnosti Colliers International, hodnotí vyhliadky investičného trhu na Slovensku nasledovne: „Slovensko má čo ponúknuť v oblasti investícií do nehnuteľností v porovnaní so susednými trhmi, aj keď počet aktívnych lokálnych i inštitucionálnych investorov je tu nižší. Bratislava je z hľadiska investícií stále zaujímavá, aj pre nových hráčov. Za každou treťou transakciou na našom trhu stojí nový investor. Očakávame, že tento trend sa udrží aj v roku 2018.“
Prečo by kupujúci mali kupovať?
Dôvodom je nárast nájomného na väčšine hlavných miest na trhu. Pred 12 mesiacmi spoločnosť Colliers International upozornila na nárast nájomného v tradičných nákupných centrách. Ten pokračoval, najmä na najlikvidnejších trhoch, vo Varšave a Prahe. Obsadenosť kľúčových nákupných centier je saturovaná. Zaujímavosťou môže byť aj cyklický nárast nájomného kancelárií, ktorý sa prejavil najmä koncom roka 2017. Čo znamená, že ekonomika vykazuje príznaky boomu. Toto sa najviac prejavuje v Budapešti, Sofii, Bukurešti a v Prahe.