Pamätáte, ako to bolo pred hospodárskou krízou pred rokom 2008? Aj vtedy firmy prijímali nových zamestnancov, všade bolo dostatok voľných pracovných miest. Manažéri sa sťažovali na nedostatok pracovníkov. A to nie je jediná podobnosť.
Vlani síce skrachoval finančný inštitút First NBC a ide o najväčší bankrot od krízy v roku 2008. Lenže v rokoch 2009 a 2010 skrachovalo v USA asi 300 bánk. Samozrejme, vždy je tu ten prvý, ktorý môže spustiť celý kolotoč krachov. Ekonomike sa zatiaľ zdanlivo darí, nie však v politike. K moci sa dostávajú populisti, ktorí často nemajú ani zdanie, ako štát riadiť. Populistickí politici ponúkajú zjednodušené a na prvý pohľad príťažlivé riešenia rôznych problémov, ktoré však životnú úroveň v konečnom dôsledku zhoršia.
Sú tu i rôzne bubliny, ktoré môžu skôr či neskôr prasknúť. Opäť sa hovorí o realitnej bubline. Síce verím, že makléri (najmä v USA) sa už poučili a nedajú hypotéku každému, kto o ňu požiada. Nehnuteľnosti však neúprosne cenovo rastú a peniaze sú dnes mimoriadne lacné. Sporiť sa takmer neoplatí. O kryptomenovej bubline ani nehovoriac. Cena bitcoinu vystrelila až na neuveriteľných 20 000 dolárov, aby vzápätí stratila tretinu hodnoty. A hore a dole. Ako na hojdačke. Najvtipnejšie na tom je, že bitcoin nemá vlastne žiadnu hodnotu.
Dôležitým faktorom, ktorý spôsobil hospodársku krízu v roku 2008, bola i cena ropy, ktorá sa v júni 2008 vyšplhala až na 147 USD za barel. Ropa sa považuje za krv svetovej ekonomiky. V súčasnosti sa cena ropy drží pod 70 dolármi za barel, čo je ešte prijateľné. Cena okolo 80 dolárov bude jasným signálom, že už je zle. Pri cene 100 dolárov za barel čakajme znova ekonomickú krízu. Ale takýto scenár zatiaľ nehrozí. Či to bude inak?