Aj napriek tomu, že sa Slovensku doposiaľ úspešne darilo získavať nových investorov, už v neďalekej budúcnosti môže mať naša krajina problém s umiestnením ďalších. Dôvodmi sú neustále sa zmenšujúca dostupnosť pracovnej sily, veľmi pomaly sa rozvíjajúca cestná infraštruktúra, či nedostatočná pripravenosť území vhodných na vytvorenie industriálnych parkov.
Záujem zahraničných investorov sa zo západného Slovenska postupne presúva smerom na severovýchod. Dôvodom je čoraz horšia dostupnosť pracovnej sily v okolí Bratislavy, aj v blízkom okolí celej D1 až po Žilinu.
„Už dnes riešime záujem o nové investície najmä v oblasti Banskej Bystrice, Zvolena či Ružomberka. Je to dané dopravnou dostupnosťou po rýchlostnej ceste R1. V týchto lokalitách však narážame na problém s nedostatočnou pripravenosťou pozemkov, ktoré by boli vhodné na výstavbu priemyselných parkov,“ hovorí riaditeľ oddelenia priemyselných nehnuteľností v CBRE Martin Varačka.
Dôvodom sú nescelené pozemky v atraktívnych územiach, ich napojenie na infraštruktúru inžinierskych sietí, ako aj legislatívne prieťahy, vyplývajúce z aktuálne platnej stavebnej legislatívy. Práve tu vidí realitno-konzultačná spoločnosť CBRE možnosti na zlepšenie situácie v budúcnosti.
Aj napriek tomu, že v SR máme v porovnaní s okolitými štátmi V4 a Rumunskom stále najvyššiu mieru nezamestnanosti, problémom pri umiestňovaní investícií v okresoch s vysokým počtom nezamestnaných ľudí je chýbajúce kvalitné napojenie na dopravnú sieť. „Pre mnohých investorov je nemožné umiestniť svoju výrobu v lokalite bez napojenia na diaľnicu alebo rýchlostnú komunikáciu kvôli logistike hotových výrobkov smerom ku koncovým zákazníkom,“ upozorňuje Martin Varačka.
V už etablovaných a rozvinutých lokalitách naopak chýba kvalifikovaná pracovná sila. Napríklad v Trnavskom a Nitrianskom kraji CBRE registruje množstvo fungujúcich i nových industriálnych prevádzok, ktoré potrebujú prílev nových zamestnancov, pričom nezamestnanosť v týchto regiónoch je veľmi nízka. „Rozhodnutie o umiestnení niektorých investícií v okolí Trnavy a Nitry bolo takpovediac na hrane a nové podniky môžu mať problémy s hľadaním zamestnancov. Na túto situáciu budú musieť reagovať vytvorením kvalitnejšieho pracovného prostredia, zabezpečením ubytovacích kapacít, či dostupnosťou služieb pre zamestnancov v bezprostrednom okolí,“ myslí si Martin Varačka.
V prípade, ak Slovensko nedokáže v blízkej budúcnosti správne zareagovať na požiadavky investorov, je možné, že o niektoré investície príde. „Aby sme sa tomu vyhli, bolo by vhodné urýchlene novelizovať stavebný zákon, zvýšiť podporu na rozvoj infraštruktúry a mobilitu pracovnej sily. Výstavbe nových priemyselných parkov by výrazne pomohla aj väčšia otvorenosť samospráv. Inak sa môže stať, že záujemcovia radšej umiestnia svoje investície v Maďarsku alebo v Poľsku, ako tomu bolo v posledných mesiacoch,“ uzatvára Martin Varačka.