Spoločnosť SAP bude v priebehu nasledujúcich piatich rokov investovať dve miliardy eur do podpory a rozvoja senzorov, chytrých zariadení a práce s veľkými dátami. Z týchto investícií potom budú môcť ťažiť všetci od najmenších podnikateľov až po štátnu správu. Jedným z cieľov je tiež zvýšiť počet partnerov a start-upov na trhu internetu vecí (IoT). Ten by mal do roku 2020 dosiahnuť hodnotu 250 miliárd eur.
„S miliardami pripojených zariadení máme teraz potenciál zmeniť spoločnosť, ekonomiku i životné prostredie,“ povedal Bill McDermott, CEO spoločnosti SAP, a dodal: „Sme presvedčení, že SAP HANA je dátová platforma, ktorá dovolí internetu vecí naplno ukázať jeho možnosti. Táto investícia pomôže našim zákazníkom čerpať z výhod živého biznisu, teda digitálneho biznisu prebiehajúceho v reálnom čase so schopnosťou predvídať budúcnosť. SAP pritom umožňuje firmám inovovať od samotnej podstaty ich podnikania až po tie najmenšie detaily.“
V rámci svojich aktivít na poli IoT chce SAP tiež zriadiť po celom svete takzvané IoT Labs, centrá výskumu a vývoja nových produktov aj infraštruktúry a zároveň miesta pre zdieľanie nových nápadov, vedomostí a skúseností. Tieto centrá budú mať za úlohu spolupracovať so zákazníkmi, partnermi a start-upmi v oblastiach Priemyslu 4.0 a internetu vecí. Tí sa tak dostanú priamo k zdrojom inovácií, expertom na design thinking, workshopom a interaktívnym ukážkam IoT technológií (vrátane autonómnych systémov ako sú drony či robotika), bezpečnosti v oblasti internetu vecí, strojového učenia a 3D tlače. SAP IoT Labs by mali postupne vzniknúť v Berlíne, Johannesburgu, Mníchove, Palo Alto, Sao Leopolde a v Šanghaji.
Firmy aj verejný sektor dnes už síce majú k dispozícii dostatočné množstvo dát, ale s ich previazaním a využitím majú stále ťažkosti. Cieľom riešenia SAP pre IoT je dať dátam z rôznych zdrojov zmysel, a to prostredníctvom riešení, ktoré využívajú strojové učenie a komunikujú s kľúčovými aplikáciami SAP S/4HANA. Riešenia SAP pre IoT prepája ľudí, veci a okolité prostredie, čo organizáciám umožňuje rozšíriť a obohatiť existujúce procesy o nový druh inteligencie. Objavujú sa tak nové trhové príležitosti a potenciál pre rast prevádzkovej efektivity. Novovzniknuté obchodné modely, produkty a služby môžu svojim vlastníkom či zákazníkom rýchlejšie prinášať hodnotu. SAP vidí najväčší možný prínos prepojeného biznisu v oblastiach, ako sú poľnohospodárstvo, energetika a infraštruktúra, zdravotníctvo, obrana, výroba, doprava alebo spotrebný priemysel.
Ako súčasť stratégie a inovácií v oblasti IoT kúpila spoločnosť SAP popredného poskytovateľa podnikovej IoT platformy PLAT.ONE, ktorá umožňuje firmám rýchly vývoj a ľahké riadenie IoT prostredia od pripojených produktov cez inteligentnú výrobu až po múdre mestá. Táto platforma bude následne integrovaná do SAP HANA Cloud Platform. Už skôr spoločnosť SAP kúpila tiež nórsku firmu Fedom Technology venujúcu sa priemyselným riešeniam využívajúcim internet vecí v oblastiach ropného priemyslu, obnoviteľnej energie a námorného a strojárskeho priemyslu.