Výskumníci z DB Schenker, Fraunhoferovho inštitútu IML a Dortmundskej Univerzity sa už vyše roka spoločne zaoberajú potenciálom, ktorý predstavujú digitálne inovácie a trendy a pracujú na posúvaní tohto potenciálu na vyššiu úroveň.
S cieľom navrhnúť logistické systémy budúcnosti testujú využívanie nových IT nástrojov, prototypov a 3D tlačiarní. Medzi ich cieľmi je aj vytvorenie biznis modelu zahŕňajúceho digitálne riešenia a optimalizácia skladového manažmentu pomocou nových softvérov. Markus Sontheimer, riaditeľ oddelenia digitalizácie a inovácií v spoločnosti Schenker, vníma doterajší vývoj spoločného pracoviska DB Schenker a Frauenhoferovho inštitútu ako veľký úspech.
„Práca v rámci podnikateľského laboratória nám umožňuje rýchlejší a efektívnejší postup, nad rámec našej obvyklej spolupráce pri konkrétnych výskumných projektoch,“ hovorí profesor Boris Otto, Riaditeľ pre informačný manažment a výrobu vo Fraunhoferovom inštitúte pre materiálové toky a logistiku IML. „V princípe ide o spoluprácu pri vývoji prototypov v inovatívnych odvetviach a nazbieranie skúseností s využitím nových digitálnych technológií a biznis modelov v krátkom čase. Riešenia, ktoré sa osvedčia vo fáze prototypu sa potom môžu rýchlo preniesť aj do iných oblastí využitia.“
Sú 3D tlač, rozšírená realita či internet of things iba „módnymi výstrelkami“?
„Podstatná otázka, ktorú sa DB Schenker snaží zodpovedať výskumom v laboratóriu je, ktoré technológie môžeme využiť k nášmu prospechu už dnes a ktoré ešte potrebujú ďalší vývoj? S ktorými procesmi a biznis modelmi ich vieme najlepšie prepojiť a vytvoriť maximálnu pridanú hodnotu pre nás i zákazníkov? V niektorých otázkach už máme jasno, v iných výskum zatiaľ iba naberá na obrátkach. Napríklad, vyvinuli sme koncept využitia 3D tlačiarní v dodávateľských reťazcoch. V budúcnosti budeme ako logistický špecialista zvažovať, ktoré produktové súčiastky je potrebné držať na sklade v logistických centrách a ktoré bude možné vyrábať na požiadanie zákazníka na 3D tlačiarni. Apropo, momentálne je výhodné prepravovať 3D tlačiarne a materiál pre ne zo zámoria do Európy,“ vyjadril sa M. Sontheimer.
Optimalizácia na stlačenie tlačidla
„Ako naložiť čo najviac tovaru na čo najmenej vozidiel? Rozlúsknuť túto otázku býva dosť náročné. Pomôcť môže softvér, ktorý riešenie vygeneruje stlačením tlačidla, pričom stále ponecháva dispečerom možnosť posúdiť a vylepšiť navrhnuté riešenie. Softvérová podpora a ochota experimentovať tak vedú k lepšej utilizácii za kratší čas,“ opisuje M. Sontheimer ďalšie z aktuálne vyvíjaných riešení.
Inovatívny skladový softvér
„Spolu s inštitútom sme nedávno vyvinuli softvér, ktorý dokáže predvídať, kedy budú zásielky, doručované na sklad, meškať. Okrem toho dokáže softvér navrhnúť, ako eliminovať dôsledky a vyhnúť sa preťaženiu systému – napríklad tým, že upraví zmeny zamestnancom skladu. Proces vývoja prototypu zahŕňa aj napĺňanie databázy údajmi ako sú informácie o premávke, plány dovoleniek a sviatkov, ako aj informácie o stave zásob. Výsledkom úspešného testovania by mala byť schopnosť rýchlejšie informovať zákazníkov o odchýlkach a minimalizácia dopadov vďaka bleskovým reakciám. Začiatkom jesene plánujeme nasadiť pilotnú verziu softvéru do prevádzky a čo najrýchlejšie ju implementovať vo vybraných skladoch zmluvnej logistiky,“ dodáva M. Sontheimer.