„Internetový predajca Amazon sa nedávno rozhodol umiestniť do Českej republiky sklad pre tovar vrátený nemeckými zákazníkmi. Lacnejšia pracovná sila i nižšie náklady na zabezpečenie skladových priestorov sú natoľko atraktívne, že vykompenzujú náklady na dopravu tovaru z Nemecka. Stabilné prostredie firmám výrazne uľahčuje dlhodobé plánovanie,“ hovorí Ferdinand Hlobil, vedúci stredoeurópskeho priemyselného tímu Cushman & Wakefield. Amazon navyše zvažuje ďalšiu mohutnú expanziu do strednej Európy. Hovorí sa o plánoch vybudovať sklady pre zásobovanie západnej i východnej Európy.
Firmy si prenajali v prvom polroku viac ako 1,5 milióna m2 moderných priemyselných hál. V rovnakom období minulého roka to bolo 1,2 milióna m2. Dá sa teda hovoriť o ľahko pozitívnej nálade. Najviac sa prenajalo v Poľsku (takmer 880 tisíc m2) a ČR (470 tisíc), tieto dve krajiny uspokojili dohromady 85 % celkového dopytu. Záujem vzrástol predovšetkým o ČR, oproti minuloročnému prvému polroku sa takmer zdvojnásobil.
Optimizmus v oblasti prenájmu mierni slabšia výstavba. V prvom polroku sa postavilo 260 tisíc m2, zatiaľ čo minulý rok v rovnakom období to bolo 370 tisíc m2. „Výstavba v druhej polovici roka zrejme nebude stačiť na dorovnanie minuloročných čísel. Rok 2012 bol totiž z hľadiska výstavby pomerne silný. Tento rok sa veľa stavia v Česku, ostatné krajiny zaznamenali skôr prepad výstavby,“ uvádza Ferdinand Hlobil. „Zaujímavé je rozloženie síl developerov. Do pätice firiem, ktoré toho v prvom polroku postavili najviac, sa dostali traja medzinárodní developeri (Panattoni, Goodman a Segro) a dvaja domáci (CTP a D+D Real). Pre stabilitu trhu je dôležité, aby sa zapájali ako medzinárodní, tak lokálni hráči,“ dodáva Ferdinand Hlobil.
V nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa očakáva na stredoeurópskom trhu priemyselných nehnuteľností stabilita. Pravdepodobný je príchod nových hráčov na trh, ako medzinárodných, tak i domácich developerov.