Či už ide o stolnú, paletovú alebo prípadne aj mostovú váhu, pozostáva z dvoch súčastí: mechaniky a terminálu. Mechaniku tvorí predovšetkým základňa a plocha, na ktorú sa kladie vážené bremeno. Podstatnú súčasť mechaniky predstavujú snímače, obyčajne tenzometrické alebo pracujúce na princípe magnetickej kompenzácie. Údaje zo snímačov sa káblom prenášajú do terminálu (vyhodnocovacej jednotky).
Samotný terminál môže mať celý rad podôb. Jednotlivé typy sa od seba líšia nielen povrchovou úpravou, materiálom krytu, veľkosťou či umiestením, ale predovšetkým funkciami. Najjednoduchšie terminály dokážu zobraziť hmotnosť, umožňujú nastaviť taru a nulovú hodnotu. Pri prepracovanejších typoch je možné taru uložiť do pamäte a v prípade potreby vyvolať stlačením tlačidla, alebo zadať taru klávesnicou.
Druhou úrovňou terminálu sa dajú označiť jednotky, ktoré okrem základných funkcií ponúkajú aj rozhranie na pripojenie tlačiarne alebo počítača. V spojení s príslušným softvérom tak vzniká možnosť archivácie údajov či ďalších činností. V súčasnej dobe ponúkajú dodávatelia celú škálu štandardov, napríklad RS232, RS422, Profibus, Ethernet alebo aj bezdrôtové Wi-Fi. Tieto terminály bývajú väčšinou vybavené ešte ďalšími internými programami, ktoré umožňujú napr. kontrolné váženie, dávkovanie dopredu stanovenej hmotnosti, počítanie, atď.
Najvyššiu úroveň predstavuje terminál v podobe priemyselného PC s dotykovou obrazovkou, s plnohodnotným operačným systémom a aplikáciami podľa potreby užívateľa. Je teda už plne programovateľný a dokáže komunikovať s nadradeným informačným systémom.
Konštrukčne je možné terminál položiť voľne na stôl vedľa mechaniky, pripevniť ho na stenu alebo umiestniť na statív vychádzajúci zo základne mechaniky.
Kvôli vysokej variabilite dodávatelia nevytvárajú takmer žiadne zásoby hotových váh. Na základe požadovanej váživosti, teda maximálnej hmotnosti, ktorú je váha schopná zvážiť, podľa potrebnej pevnosti, rozmerov a ďalších požiadaviek zostaví dodávateľ mechaniku zodpovedajúcich dielov. Väčšina dodávateľov má totiž jednotlivé súčasti pevnostne i rozmerovo odstupňované a konkrétnu váhu kompletizuje až na základe objednávky od zákazníka. To isté platí aj o termináli, ktorý dodávateľ odporučí zákazníkovi podľa konkrétnych potrieb. Na zvláštne želanie je možné vyrobiť váhu, ktorej niektoré z konštrukčných častí nebudú patriť k štandardným dielom, odrazí sa to však na cene zariadenia.
Z hľadiska konštrukčných materiálov nachádza pri mechanikách uplatnenie predovšetkým oceľ s povrchovou úpravou vo forme pozinkovania či lakovania až po nerezové prevedenie. Taktiež terminály môžu disponovať týmito povrchovými úpravami, pri najlacnejších verziách využívajú výrobcovia plast. V každom prípade ide o tzv. priemyselné prevedenie váh. Obchodné váhy ponúkajú navyše funkcie na výpočet ceny, nezriedka aj integrovanú tlačiareň účteniek či etikiet a niektoré môžu slúžiť i ako pokladňa.
Kvôli ochrane vnútorného mechanizmu a elektroniky bývajú váhy vybavené štandardne krytím podľa IP 54 alebo vyšším. Pre sklady, kde sa pracuje napr. so sudmi s palivami či inými nebezpečnými látkami, je nevyhnutné prevedenie do výbušného prostredia.
K váženiu ručne manipulovaných balení, teda kartónov či jednotlivých kusov tovaru, sú určené stolné váhy s váživosťou do 150 kg. Tieto váhy bývajú vybavené funkciou počítania kusov podľa hmotnosti, čo sa dá využiť napríklad pre vyskladňovanie rozmerovo malých položiek, kedy váha podľa zadanej jednotkovej hmotnosti zobrazuje na displeji počet kusov.
Zisťovanie hmotnosti palety zabezpečujú najčastejšie váhy s mechanikou v tvare U, čo uľahčuje položenie palety na vážiacu plochu, zvlášť pri používaní ručne vedeného paletového vozíka. Niekedy sa tiež používajú vážiace plošiny, ktorých výhoda spočíva v možnosti použitia rôznych rozmerov paliet alebo aj v možnosti váženia kartónov, boxov a pod. Naopak, nevýhodu predstavuje niekoľkocentimetrová hrúbka plošiny, ktorá pri manipulácii s ručne vedeným vozíkom sťažuje prácu najmä pri ťažších paletách, a to i pri použití nájazdovej plošiny. Z tohto dôvodu pristupujú firmy k zapusteniu plošiny do podlahy (tzv. podlahové váhy). Náklady na váhu tým síce narastú, ale manipulácia s paletou je potom jednoduchšia. Nezapustené plošiny podľa skúseností dodávateľov navyše bývajú častejšie zničené vplyvom neopatrného narábania s paletou. Najčastejším rozsahom váženia býva pri paletových váhach 1500 kg, ale vyrábajú sa aj paletové váhy s váživosťou 300 – 7500 kg.
Okrem stolných, plošinových či paletových váh nachádzajú v logistike uplatnenie mostové a prenosné cestné váhy na zisťovanie hmotnosti automobilov a aj celá škála žeriavových váh. Zabudnúť nemôžeme ani na váhové nadstavby na manipulačnú techniku či stroje s priamo integrovanou váhou, a ani na váhové systémy vstavané do valčekových dráh či pásových dopravníkov.