Strojárenská spoločnosť Bosch Rexroth so sídlom v Brne prešla začiatkom roku 2008 rozsiahlou reštrukturalizáciou. Najvýznamnejšiu zmenu predstavovalo presťahovanie do nového výrobného závodu situovaného v bývalom areáli letiska Slatina v Brne. Presun do nových priestorov si vyžiadal reorganizáciu logistických procesov i samotného skladu. Nový brniansky sklad slúži obom divíziám závodu. Divízia BRCZ sa zameriava na predaj a servis komponentov z oblasti hydrauliky, pneumatiky, riadiacich systémov a montážnej a lineárnej techniky, divízia BRnP zabezpečuje výrobu hydraulických agregátov. Presťahovanie do nového výrobného závodu si vynútil okrem iného aj významný nárast objemu výroby, kvôli ktorému sa objem skladových zásob zvýšil medziročne o približne 70 %. Z hľadiska skladových kapacít disponuje spoločnosť Bosch Rexroth 950 paletovými miestami; montáž hydraulických agregátov prebieha na ploche 4000 m2.
Veľký počet položiek a čas – hlavné výzvy pri sťahovaní
Výrobný závod na odporúčanie materskej firmy z Nemecka dlhodobo s úspechom vo svojom sklade využíva osem výťahových systémov Kardex Shuttle. Automatické výťahové systémy sú v sklade využívané predovšetkým na skladovanie materiálu pre automatizáciu a ľahších komponentov pre hydrauliku. V súvislosti s reštrukturalizáciou padlo rozhodnutie stroje doplniť ďalšími dvoma systémami Kardex Shuttle XP 250 a jedným systémom Kardex Shuttle XP 500. Projektový tím tvorili vedúci logistiky Bosch Rexroth, obchodník dodávateľskej spoločnosti KARDEX a vedúci servisu tej istej firmy. „Vzhľadom k veľkému počtu políc v systémoch Kardex a veľkému množstvu uskladnených položiek bolo potrebné nájsť optimálny spôsob vyskladnenie systémov, aby boli čo najjednoduchším spôsobom a presne podľa softvéru Kardex PowerPick 5000 police následne vrátené späť do pôvodných systémov už na novom mieste,“ popisuje prípravnú fázu projektu Martin Danisz, senior sales manažér spoločnosti KARDEX. „To predstavovalo veľké nároky na presnú evidenciu všetkých lokácií. Ďalej bolo potrebné demontáž systémov plánovať tak, aby boli montované v nových priestoroch podľa nového umiestnenia, ktoré sa výrazne líšilo od pôvodného,“ pokračuje Martin Danisz.
„Pre nás to znamenalo predovšetkým vytvoriť priestor pre inštaláciu nových regálov Kardex Shuttle XP 250 premiestnením tovaru do provizórnych miest vo firme,“ dodáva Jiří Selinger, vedúci skladu spoločnosti Bosch Rexroth.
Systémy boli presťahované, nainštalované a spustené podľa vopred určeného časového harmonogramu len za 21 dní, a to pri neprerušenej prevádzke. Práve krátka lehota, ktorú pri realizácii projektu zadávateľ stanovil, považuje Martin Danisz za najväčšiu výzvu. Zástupcovia spoločnosti Bosch Rexroth potom veľmi ocenili profesionalitu a rýchlosť servisných tímov dodávateľa rovnako ako jeho sesterskej spoločnosti Stow ČR, ktorá bola dodávateľom pevných policových a paletových regálov.
Vybavenie skladu a nastavenie procesov podporuje sofistikovaný systém výroby
Fungovanie skladu je orientované na princípy BPS (Bosch Production System), ktoré majú svoje základy okrem iného v jednotnom toku materiálu, štandardizácii a transparentnosti všetkých procesov a fungovania pracovísk. Vďaka týmto postupom môžu pracovníci závodu využívať metódy priebežného zlepšovania, tzv. CIP (Continuous Improvement Process), za účelom vyhodnocovania a eliminácie strát z hľadiska času, miesta a nákladov, ktoré efektívne fungovanie skladu významne ovplyvňujú.
Pracovisko príjmu je teraz vo fáze implementácie konceptu, ktorý je založený na už zmieňovaných princípoch BPS. Do jeho fungovania sú implementované aj výťahové systémy Kardex Shuttle, ktoré sú priamo súčasťou nového pracoviska. Pracovisko pre výdaj materiálu do výroby (divízia BRnP) pracuje na princípe Planned Working Packages. To znamená, že skladník vychystáva zákazky, či už z pevných regálov alebo automatizovaných systémov Shuttle, do výroby vždy s predstihom na základe požiadavky a plánu výroby. Pri predajnej divízii, teda BRCZ, sú jednotlivé artikle vychystávané obratom po zadaní požiadavky. Za hladký priebeh vychystávania odpovedá okrem systému SAP R/3 i softvér Kardex PowerPick 5000, napojený na systém SAP. Tento spravuje všetky skladové miesta „voľného skladu“ v automatizovaných systémoch rovnako ako v pevných regáloch.
V rýchlosti vychystávania výťahy konkurujú príručným policovým regálom
Zariadenia, ktorých výška sa pohybuje od 7050 do 7650 mm, majú viac než 560 m2 skladovacej plochy pri zastavanej ploche iba 88 m2. Maximálne zaťaženie na policu pri systémoch XP 250 dosahuje 315 kg, police v systéme XP 500 môžu niesť až 490 kg materiálu.
Úspora miesta, výšková flexibilita a overená kompatibilita so systémom SAP boli tiež kľúčovými faktormi, ktoré rozhodli o použití automatizovaných skladových systémov výťahového typu v novom závode.
Dôležitým faktorom pri výbere skladovacieho zariadenia bola taktiež rýchlosť vychystávania z výťahových systémov, ktorá je podľa skúseností pracovníkov Bosch Rexroth plne porovnateľná s príručnými policovými regálmi. Tovar je na policiach výťahových jednotiek kvôli zlepšeniu prehľadnosti a čistoty prevádzky uložené samostatne alebo v plastových boxoch. Systémy Shuttle dopĺňajú transportné vozíky, ktoré ešte uľahčujú a zrýchľujú prácu obsluhy.
SW Kardex PowerPick 5000 komunikuje s riadiacim systémom SAP R/3
Automatizované skladové systémy typu Shuttle disponujú radom bezpečnostných prvkov. Bezpečnostná mreža z fotobuniek vo výdajovom otvore, oddeľujúca pracovný priestor stroja od obsluhy, zabezpečuje maximálnu bezpečnosť práce. Opláštenie systému rovnako ako automatické vnútorné dvere potom chránia uložený tovar pred neoprávneným prístupom, nečistotami a prachom. Prehľad o stave skladových zásob zaisťuje napojenie automatizovaných zariadení na softvér Kardex PowerPick 5000, ktorý komunikuje s riadiacim systémom SAP R/3. Tým je do značnej miery zamedzené stratám materiálu na sklade. „Z priestorových i bezpečnostných dôvodov predstavujú dnes systémy Shuttle ideálne riešenie pre náš sklad,“ prezrádza Jiří Selinger a dodáva: „Ich zavedenie prinieslo maximálne využitie skladovej plochy a efektívnu formu usporiadania a vzhľadu skladu.“
Dodávateľ zabezpečuje pravidelnú periodickú kontrolu výťahových systémov a poskytuje podporu komunikácie softvérových zariadení s riadiacim systémom prostredníctvom vzdialeného prístupu.
*fakty
835 m2
predstavuje celková kapacita jedenástich automatizovaných vysokoregálových výťahov. Plocha, ktorú v sklade zaberajú, meria 52 m2.
1,11 m/s
je maximálna rýchlosť extraktoru. Najvyššie zaťaženie na polici predstavuje 315, resp. 490 kg.